Konzerv vagy szárazeledel? Ez a kutyatartás egyik nagy kérdése, ami időről időre minden gazdiban kétségeket ébreszt. Ám akadnak, akik roppant egyszerűen oldják meg ezt a dilemmát: legyen mindkettő!
Hiszen a különböző típusú eleségeket akár össze is lehet keverni, így egy ízében, állagában és textúrájában egyedülálló étel jön létre, amit a legtöbb eb ráadásul szívesen el is fogyaszt.
A szárazeledel főbb jellemzői
Azt a fajta kutyaeledelt nevezzük száraztápnak, amelynek a nedvességtartalma kevesebb, mint 11-17%. Ezek általában kemény, ropogós kis szemcsék, melyeket zsákos vagy zacskós kiszerelésben árulnak, ahogy azt a Petguru Brit tápjainak esetében is láthatjuk.
A szárazeledelek nagy előnye a hosszú eltarthatóság. Megfelelő körülmények között (száraz, napfénytől védett, hűvös helyen) tárolva felbontás után akár hónapokig megőrzi a minőségét. Könnyen adagolható és szállítható. További pozitívum, hogy segít tisztán tartani a kutya fogait, hisz rágás közben a tápszemek mintegy ledörzsölik a lepedéket a fogakról és az ínyről. Rengeteg féle ízesítésben és változatban kapható.
A hátrányok közül talán annyit lehetne említeni, hogy a beteg, idős kutyák, valamint a fiatal, anyatejről még éppen csak leválasztott kölykök nehezen tudják elrágni a kemény szemeket.
A nedves eleség fontosabb tulajdonságai
A nedves eledeleket általában kétféle kiszerelésben forgalmazzák: lehet konzerv vagy alutasakos. Ezeknek a tápoknak a nedvességtartalma 70% körüli, és puha, szaftos falatokból állnak, amik egy zselés állagú aszpikban vannak, vagy esetleg sűrűbb májkrém állagúak akár.
Szintén sokféle ízesítésben és összetételben kapható, az egészen silánytól a szuperprémium minőségig.
Az állaga végett könnyen rágható, így ideális legyengült szervezetű, beteg állatoknak, illetve kiskutyáknak is. Az állaga és az intenzív illata miatt a kutyák nagy része előnyben részesíti a száraztáppal szemben. A fogyasztásával a kutya a napi folyadékigénye egy részét is fedezi, ez különösen akkor hasznos, ha egyébként nagyon nehezen lehet rávenni a vízivásra.
A hátránya viszont, hogy felbontás után gyorsan romlik, emiatt hűtőben kell tárolni, de így is maximum 2-3 napig fogyasztható. Bontatlanul, ép csomagolásban évekig eláll, viszont a sok konzervdoboz nem túl helytakarékos, emellett több hulladék is keletkezik miatta.
Ahogy látható, mindkét típusnak van előnye és hátránya is, emiatt alkalmazza sok gazdi azt a gyakorlatot, hogy összekeveri a kettőt.
Érdemes vagy sem?
Természetesen meg lehet próbálni, hisz előfordulhat, hogy ezt a keveréket egy válogatós eb is szívesebben elfogyasztja, mint külön-külön a két eltérő típusú eleséget.
Ugyanakkor figyelni kell az adagolásra, hogy a mennyiség megfelelő legyen. Csak annyit adj a kutyának, amennyit rövid időn belül megeszik, mert a száraz szemek egy idő után eláznak, a nedves falatok pedig kiszáradnak, megkeményednek, melegben akár meg is romlanak, és odavonzzák a legyeket.