A kerékpárgumi nem tartozik a legkülönlegesebb bringás alkatrészek közé, mégis az útfekvés, a komfort és a biztonság szempontjából a legfontosabb kellék. Meglehet, hogy sokak számára nem tűnik olyan esszenciális kerékpáros elemnek, mégis egy igencsak komplex kialakítású, precízen gyártott komponensről van szó.
A következő cikkben most lerántjuk a leplet a speciális gyártási folyamatról, illetve tisztázzuk, melyek a kerékpárgumi legkiemelkedőbb típusai és funkciói. Most pedig lássuk, mit kell tudni a témáról!
Miből áll egy kerékpárgumi?
A gumi nem más, mint egy sűrű “szövésű”, szintetikus textília, ami többrétegű, elforgatott száliránnyal rendelkezik. A Bikepro.hu kerékpár webshop kerékpárgumi kínálata elég változatos, ezért tudnunk kell, hogy melyik való nekünk és a bringánknak. De mitől lesz jó egy gumi? Mi történik a gyártás során, amiről nem tudunk?
A tapadás és tartósság egyensúlyának megteremtése különösen fontos a gyártói munka során, ezt különféle adalékanyagok keverésével próbálják elérni. A futófelület mintázata biztosítja a tapadást, a gumiréteg vastagsága pedig csökkenti a defektveszély kockázatát.
A gyártósoron, a korábban felsorolt komponenseket felviszik az alapformára és magas hőmérsékleten, nagy nyomás mellett, egymáshoz préselik őket. Az abroncs alakformálását a vulkanizálás folyamata teszi lehetővé. Ilyenkor a gumit, felhevített állapotban kezdik el préselni, s ilyenkor kerülnek rá a feliratok, minták is. Ezután már csak minőségellenőrzés alá kell vetni a terméket.
Milyen gumitípusok léteznek?
Számos gumitípus létezik, s most egyesével fogjuk górcső alá venni őket, hogy felfedjük az előnyöket és a hátrányokat.
Az acélperemes gumi lényegében merev, ez a belépő szintet testesíti meg. Ezt óvatosan kell tárolni, hiszen az acélszálak nem rajonganak a hajlításért, ugyanakkor ez a típus könnyűnek sem mondható.
A kevlar peremes gumi már aramidszálakat tartalmaz, nem véletlenül nevezik “hajtogatós” guminak is. A szintetikus szálaknak köszönhetően, a gumiköpeny összehajtható, így sokkal egyszerűbb tárolni azt.
Egyéb gumitípusok
A tubeless gumitípus a gépjárműiparból ered. Esetében nincs szükség tömlőre, csak speciális szelepre és felnire. Ezt alacsonyabb nyomáson lehet használni, ami nagy előnyökkel jár a terepen.
A szingót leginkább az országúton vetik be. Ez egy kicsit könnyebb, növeli a komfortérzetet és javítja az útfekvést.
A tömör gumi nem túl elterjedt napjainkban, mivel gyorsan kopik és drága, ám az igaz, hogy teljes defektvédelmet biztosít.
Láthatjuk, hogy többféle lehetőségünk van, amennyiben a megfelelő kerékpárgumit szeretnénk beszerezni. Ezért mielőtt vásárolnánk, alaposan gondoljuk át, hogy melyik mellett voksolunk.