A párkapcsolat mindannyiunk számára rendkívül fontos, ugyanakkor kicsi az esély arra, hogy felhőtlenül tapasztalhassuk meg ennek kizárólag csak az örömeit, hiszen előbb vagy utóbb elő fognak fordulni olyan helyzetek, amelyeket nem a tökéletes egyetértés jellemez majd.
Nem kell ettől megijedni, mint ahogy azt sem kell gondolni, hogy egyből vége van a világnak, ha ez így alakul. Ha megvannak a felek között a közös pontok, valamint valóban elkötelezettek a kapcsolat iránt, akkor közösen meg fogják tudni oldani a nehézségeket.
Amennyiben nehezen boldogulunk, illetve ki szeretnénk hagyni a felesleges köröket, az OnlinePszichológus pszichoterápiát kínál számunkra. Az önismeret fejlesztésével, valamint egymás mélyebb megértésével ugyanis közelebb kerülhetünk a megoldáshoz is.
A kommunikáció muszáj, hogy jó legyen
Ez az egyik leglényegesebb tényező, amely hatással van az egész kapcsolatunkra. Szem előtt kell tartani ugyanakkor, hogy nagy valószínűséggel nem egyformán vagyunk képesek kifejezni magunkat. Ez már abban is megmutatkozik, hogy mennyire öntünk szavakba mindent, illetve mennyire vagyunk intenzívek közben.
Az, hogy különbözünk, még nem kell, hogy gátat szabjon a helyes kommunikációnak, sőt! Rendkívüli a jelentősége annak, hogy mennyire figyelünk oda arra, hogy a kapcsolódásnak ezen formája is rendszeres, ugyanakkor eredményes is legyen.
Amikor az egyik fél a nehézségek elől elzárkózik, vagy a hatásukra agresszívvá válik, akkor elakad a folyamat, a felek pedig azt fogják megtapasztalni, hogy érzelmileg távolodnak el egymástól.
Segíthet megváltoztatni az eredeti dinamikát, ha pontosan elmondjuk, hogy mit érzünk, és mit szeretnénk. Ha nem zárkózunk el a másik felől, empátiával és figyelmesen fordulunk a szerelmünk felé. Ha nem degragádjuk le a másik érzéseit vagy gondolatait, és odafigyelünk arra, hogy a vitáink inkább építsenek, és ne pedig romboljanak!
A vita jó is lehet?
Egy olyan vitának, amelynek valódi jelentősége van, és nem bántó szándékból született, az önkifejezés miatt is fontos szerepet tölt be egy kapcsolatban. Ezt minden esetben felismerhetjük arról, hogy közben tiszteljük a másikat, és célunk nem a kritikában csúcsosodik ki. Szerencsére ebben is szerezhetünk gyakorlatot!
Sose kezdjük ezt forró fejjel, mindig higgadtan vitázzunk, és ne a sértés vagy a másik legyőzése árán való győzelem vágya vezessen bennünket. Ne minősítsünk, és ne rángassunk elő régi sérelmeket a kalapból, hiszen ezek biztosan el fogják a helyzetet mérgesíteni.
A távolság és közelség kérdései
Normális, ha idővel megváltozik a kapcsolat minősége, érzelmileg elmélyül, ugyanakkor kevésbé igényli a szoros kontaktust. Ezt egyesek eltávolodásként élik meg, ami konfliktushoz vezethet.
Ezt elkerülhetjük azzal, ha odafigyelünk a szoros kapcsolódásra, például a rendszeres kommunikációval, egymás elismerésével, a jövő tervezgetésével. Újra átélhetjük a női és férfi minőségeinket azzal is, ha beiktatjuk a randizást a mindennapjainkba.