in

Hasznos életmódtanácsok az aranyér megelőzéséhez

Napjaink egyik legmagasabb számban előforduló betegsége az aranyeresség. Ez a probléma sokkal több embert érint, mint gondolnánk. Bár elkerülni nem mindig lehet, a kialakulásának az esélye csökkenthető, ha betartunk pár életmódbeli tanácsot – melyeket proktológusok állítottak össze. Lássuk, melyek ezek!

1. Megfelelő étrend

 

Az étkezés központi szerepet játszik a mindennapjainkban, azonban nem mindegy, hogy mit fogyasztunk. Az egészségtelen táplálkozással nemcsak az aranyér megelőzése érhető el, hanem más, súlyosabb betegségeké is.

 

Éppen ezért a proktológusok – többek közt a Dr. Bánfalvi Aranyér Központ munkatársai is – azt javasolják, hogy minél több olyan étel kerüljön a tányérunkra, amely rostokban és vitaminokban gazdag, nem terheli a gyomrot.

 

Kerülni kell a nehéz, fűszeres ételeket, de a túlságosan édes, cukorral teli ennivalók – például péksütemények – sem tesznek jót. Ha csak lehet, nyers vagy teljes kiőrlésű termékeket válasszunk. Próbáljunk meg minél egészségesebben táplálkozni akkor is, ha nem tudunk lemondani bizonyos dolgokról.

 

Például tészta, fehér rizs helyett együnk barna rizst, keverjünk hozzá párolt zöldségeket! A kenyerek esetében a magvas, teljes kiőrlésű változat lesz a jobb. Amikor nem feltétlen szükséges, ne tegyünk cukrot az ételekbe. Igyunk minimum 2-2,5 liter vizet naponta – üdítők helyett.


2. Életvitel

 

Minél jobban odafigyelünk egyes szokásainkra, és igyekszünk megváltoztatni azokat, amelyek károsak, annál nagyobb az esélye annak, hogy elkerüljük az aranyeret. Mire gondolunk konkrétan?

 

Például a székelésre: a Dr. Bánfalvi Aranyér Központ oldalán elérhető egy, Könnyítsen könnyedén! – aranyér titkok szorulás ellen című rövid e-mail-sorozat, amelyben a helyes székelési szokásokról olvashatunk. Nem mindegy ugyanis az, mikor megyünk vécére, és mennyi időt töltünk ott. Ugyanígy a higiéniára is figyelni kell.

 

Fontos a rendszeresség, de ha ez nincs meg, akkor akár meg is tanulható a tájékoztató segítségével. Érdemes feliratkozni a klinika hírlevelére, ha szeretnénk pontosan tudni, miről van szó. Innen valóban hasznos tanácsokat kaphatunk.

3. Mozgás, munka

 

A fizikailag megterhelő munkák egyáltalán nem tesznek jót az aranyérnek: célszerű kerülni a nehéz tárgyak emelését, cipelését – ez a sportolás területére is igaz! A mozgás persze hasznos dolog, de nem mindegy, mely formáját választjuk. Hasznos lehet a jóga, az úszás, a sétálás.

 

Az ülőmunkát végzők is nagyobb kockázatnak vannak kitéve, ha aranyérről van szó: nekik is fontos, hogy sportoljanak valamit rendszeresen. Érdemes figyelni arra is, hogy napközben is átmozgassuk magunkat: óránként álljunk fel pár percre, nyújtóztassuk meg izmainkat.

 

Persze a lelki egészség is szerepet játszik abban, megbetegszünk-e. A szorongással küzdők nagyobb eséllyel lehetnek aranyeresek, a stressz is kiváltója lehet ugyanis a betegségnek. Tanuljunk meg relaxálni, meditálni.

 

Éljünk minél egészségesebben, fogyasszunk sok vizet, együnk rostokban dús ételeket, mozogjunk, törődjünk a lelki békénkkel is – ezek mind hozzájárulnak az aranyeresség megelőzéséhez.

Szólj hozzá!
Taragüi, Selecta, Rosamonte, Campesino mate tea

Tiaki termékek online rendelése – infok, árak, termékek

Ncore 2023 őszi kvíz 1. forduló megoldása, megfejtése