in

Sapkákat vizsgált a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság

A téli szezonban a hideg idő elleni védekezés céljából mindennapi használati termékeink közé tartozik a sapka, a sál és a kesztyű.

A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság azt ellenőrizte, hogy ezeknek a szezonális termékeknek az azoszínezék-tartalma nem haladja-e meg az előírt határértéket, valamint, hogy esetükben a nyersanyag-összetételre vonatkozó jelölések megfelelnek-e az előírtaknak. Az azoszínezékekre vonatkozó biztonsági követelmények szempontjából valamennyi (28 db) termék megfelelt. Jelölés tekintetében 3 db sapka (Sovran, Heavy Tools, Meteor), 2 db sál (Cosmos city) és 5 db kesztyű (BIZOE, télico, Yong Xin, H&M) címkézése nem felelt meg.

Az NFH akkreditált Élelmiszer és Vegyipari Laboratóriuma 28-féle termék vizsgálatát végezte el a fenti szempontok alapján. A vizsgált 28 db termék között gyermekeknek és felnőtteknek készült öltözék-kiegészítők egyaránt megtalálhatóak. A mintavételezett termékek között szerepelt 10 db sapka, 1 db sapka és kesztyű szett, 8 db sál és 9 db kesztyű.

Az azoszínezékek textília és bőr festésére alkalmas színezékek, kiváló színstabilitással rendelkeznek, ezen felül nagyon sokféleképpen keverhetők. Alkalmazásuk és használatuk során azonban kiderült, hogy egyes azoszínezékek egészségre káros hatásúak lehetnek. Az azoszínezék-tartalom meghatározása a téli öltözék-kiegészítők esetében is fontos, hiszen egyes azoszínezékek az emberi bőrrel tartósan vagy nagy gyakorisággal érintkezve egészségügyi kockázatot jelenthetnek esetleges rákkeltő hatásuk miatt. A vonatkozó rendelet szerint a határérték az azoszínezékekből származó aromás aminokra vonatkozóan ≤30 mg/kg.

Az előírt biztonsági követelmények szempontjából valamennyi vizsgált termék megfelelt a jogszabályban meghatározott értékeknek, azaz veszélyes, tiltott azoszínezék alkalmazása nem volt kimutatható egyetlen termék esetén sem.

A textiltermékek címkézésére és jelölésére vonatkozó előírásoknak megfelelően a textiltermékeken forgalomba hozatalkor tartós, olvasható, látható és hozzáférhető módon el kell helyezni a szálösszetételüket feltüntető címkét vagy jelölést. A termékek tényleges nyersanyag-összetétele mikroszkópos vizsgálattal került megállapításra.

A vizsgálati eljárás során első lépésként a termék nyersanyag-összetételének meghatározására került sor a vonatkozó szabvány szerinti szálfelismeréssel. A BIZOE, télico, Yong Xin, H&M kesztyűk, és a Sovran, Heavy Tools, Meteor sapkák valamint a Cosmos city sálak esetében a címkén nem megfelelően került jelölésre a szálösszetétel. (Például egy 100 % akril szálösszetétel jelölésű termék valójában poliészterből készült.)

Szólj hozzá!
Taragüi, Selecta, Rosamonte, Campesino mate tea

Ezért jó a kecsketej szappan

10 meglepő tény a gyertyáról